UI vs. UX Design – co to i czym się różni?

Wielu ludzi, używa tych dwóch terminów zamiennie, kiedy jest im wygodniej. Spotkałem też ludzi którzy mówili, że są UX Designerem, a wymieniali rzeczy charakteryzujące UI Designera i wynikało to z ich niewiedzy lub nieznajomości tematu. Dzisiaj postaram się przybliżyć wam czym różni się UX Design od UI Designu. Przede wszystkim zacznijmy od tego co to jest UX – jest to skrót od User Expierience co można przetłumaczyć jako „doświadczenia użytkownika”. Można łatwo domyślić się, że w tej dziedzinie działać będziemy z tym co użytkownik czuje po wejściu na stronę internetową lub uruchomieniu aplikacji na androida czy iOS. UI z kolei to skrót od „User Interface” co jest po prostu Interfejsem użytkownika, który widzimy w programie czy grze komputerowej.

Co to jest UX Design?

User Expierience jest to praca nad grupą docelową danej strony internetowej czy aplikacji. Osoba zajmująca się UX bada, kto będzie odbiorcą produktu, czy będą to kobiety czy mężczyźni, czy w wieku 18 – 30 lat czy 31 – 60, później na podstawie zebranych informacji tak stara się dopasować treści na stronie, żeby dana grupa docelowa z łatwością poruszała się po stronie internetowej czy innym produkcie i w prosty sposób mogła znaleźć interesujący ją temat. Ważne jest, żeby użytkownik nie męczył się podczas pracy w danym programie np. do pisania czy żeby intuicyjnie robił pewne rzeczy. Ponadto projektanci UX prowadzą badania jakościowe i ilościowe, przeprowadza testy A/B, analizuje ruch na stronie za pomocą narzędzi np. Hotjar, Google Analytics lub do nich podobnych.

Co to jest UI Design?

W przeciwieństwie do UX, User Interface to działania mające na celu ładne wyeksponowanie pewnych rzeczy, jeżeli coś jest ważniejsze jest to bardziej widoczne na pierwszy rzut oka, jeżeli jednak coś jest mało istotnym elementem jest to mniejsze lub przygaszone. To oczywiście tylko przykłady nie zawsze działa się w ten sposób, są różne praktyki stosowane, żeby coś bardziej wyróżnić, chodziło mi tutaj tylko o przykład. Ogólnie UI Designer ma za zadanie stworzyć coś po czym przyjemnie będzie się poruszać. To znaczy, że odpowiada on za kolorystykę strony, dobór zdjęć, rozkład tekstu czy wielkość tekstu i nagłówków. UI odpowiada zatem za całą wizualną część produktu.

UI vs. UX Design

Jakie programy są używane do pracy?

W UI używamy głównie programów do tworzenia grafiki, czy prototypów. Głównie są to programy np. Adobe XD, Sketch, InVision Studio czy Figma. Osobiście pracuję w Adobe XD, które na pewno nie jest aż tak rozbudowane jak chociażby Sketch, ale w zupełności wystarcza mi przy pracy nad projektami.

Natomiast w UX korzysta się z programów przede wszystkim, które pozwalają na tworzenie prototypów. Najpopularniejszymi z nich są Sketch ( wymieniony wyżej, ale jak najbardziej nadaje się do obu dziedzin ), Axure, Balsamiq czy MockFlow. Wiem też, że wiele osób mimo rozwijających się programów stricte do UX i UI nadal używa Photoshopa i Illustratora, które też jakby nie patrzeć nadają się do takich zastosowań, lecz osobiście uważam, że są dosyć ciężkimi programami, które posiadają zbyt wiele funkcji nie potrzebnych do projektowania np. UI.

Jak myśli projektant UX lub UI?

Projektant UX lubią dane, lubi je analizować po każdym względem. Myśli strategicznie i wie, że każda informacja jest istotna, nawet jeśli komuś innemu wydałaby się błaha. Musi rzetelnie wykonać swoją pracę w postaci przeprowadzonych badań, dzięki tym badaniom ich projekty, w których uczestniczą stają się intuicyjne. Projektant UI musi być na pewno osobą kreatywną, wykorzystuję on zebrane dane przez UX’a i wdraża jego wskazówki w projekt, tak aby były atrakcyjne wizualnie. UI Designer musi dbać o szczegóły, bo czym byłby projekt, w którym dwa przyciski miałyby różne zaokrąglenie rogów?

Podsumowanie

Często UI Designer wkracza do akcji po wykonaniu badań przez UX Designera. Wydawać by się mogło, że jest mniej lub bardziej istotny od UX’a, lecz żeby projekt był naprawdę dobry potrzebne są osoby zajmujące się obiema tymi dziedzinami. Więcej na pewno zarabia się jako UX, lecz jednak trzeba mieć zamiłowanie do analiz, mieć coś w sobie z psychologa. Na pewno lepiej można też zarobić za granicą, więc uważam, że język angielski w tej branży, a przede wszystkich u UX’a powinien być na poziomie pozwalającym komunikować się bez żadnych barier.